قابلیت خزش یا کراول شدن در سئو تکنیکال

قابلیت خزش در سئو تکنیکال - برای انجام سئو سایت در کرج ،تولید محتوا و طراحی سایت و مشاوره با ما تماس بگیرید- 09020631004 - 09020631005

ما در این مطلب به مبحث چک لیست قابلیت خزش یا کراول شدن در سئو تکنیکال میپردازیم. جهت مشاوره و ثبت درخواست خود جهت انجام هر کدام از خدمات مانند: انجام خدمات سئو تکنیکال و طراحی سایت در کرج و محتوا نویسی ، آموزش وردپرس ، آموزش سئو تولید محتوا و همچنین طراحی اپلیکیشن اندروید و ios و همینطور طراحی انواع سایت شرکتی ، فروشگاهی ، آموزشی ، شخصی و …  در کرج و تهران میتوانید با شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز در ارتباط باشید. تمامی خدمات با پشتیبانی دائمی توسط تیم ما انجام خواهد گرفت.

چک لیست قابلیت خزش یا کراول شدن در سئو تکنیکال

«ویژگی خزش یا کراول شدن» (Crawlability) از اصل های استراتژی سئو تکنیکال می باشد. ربات‌های موتورهای جستجو صفحات شما را کراول می نمایند تا درمورد محتوای وب‌سایت، اطلاعات کسب نمایند. چنانچه هر مانعی سبب توقف و بلاک شدن خزش  شود، ربات‌ها قادر نخواهند بود اطلاعات صفحات شما را «ایندکس یا نمایه‌گذاری» (Index) نمایند یا آن‌ها را رتبه بندی کنند.

نخستین گام برای اجرای سئو فنی این می باشد که اطمینان حاصل کنید صفحات با اهمیت شما به سادگی یافته می‌شوند و در دسترس‌ می باشند. برای این کار می بایست به نکات زیر توجه نمائید.

بیشتر بخوانید: سئو چیست؟ 0 تا 100سئو سایت

ساختن سایت مپ XML

همان گونه که بیان کردیم، داشتن سایت‌مپ XML به موتورهای جستجو در فهمیدن و کراول نمودن صفحات شما کمک می نمایند. این سایت‌ مپ کاملا مثل نقشه وب‌ سایت عمل می نماید. بعد از ساختن سایت‌ مپ، می بایست آن را در «گوگل سرچ کنسول» یا «بینگ وب‌مستر تولز» ثبت نمائید. درخاطر داشته باشید که همواره بعد از افزودن یا حذف نمودن محتوا، سایت‌ مپ خود را به‌ روزرسانی نمائید.

زیاد شدن بودجه کراول

«بودجه کراول» (Crawl Budget) به صفحات و منابعی از وب‌سایت شما می گوئیم که ربات‌های موتورهای جستجو قادر هستند آن‌ ها را کراول نمایند. از آن‌جایی که این بودجه محدود می باشد، بهتر است که مهم‌ترین صفحه های وب‌سایت خود را در اولویت کراول شدن بگذارید.

برای زیاد شدن بودجه کراول، نکته های زیر را در نظر بگیرید:

 • صفحه های کپی را حذف نمائید یا از تگ های کنونیکال برای آن‌ها استفاده نمائید.
 • لینک‌های خراب را درست یا ریدایرکت نمائید.
 • شرایط کراول را به صورت مداوم بررسی نمائید و زیاد شدن یا کم شدن های ناگهانی را در نظر بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که دسترسی کراول برای بات‌ها یا پیج‌های مهم را بلاک ننموده اید.
 • سایت‌مپتان را به روز نگه داشته و آن در ابزارهای وب‌مستر ثبت نمائید.
 • محتوای منقضی شده یا دارای اهمیت کمتر را از وب‌سایت خود حذف نمائید.
 • مواظب ساختن URLهای خودکار باشید، زیرا امکان دارد تعداد صفحات وب‌ سایت شما را سریعا افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: با خدمات سئو برترین رتبه گوگل را کسب کنید

بهینه‌ ساختن معماری وب‌ سایت – (تولید محتوا و سئو در کرج)

هر وب‌سایت از چند صفحه به وجود آمده است. این صفحه‌ها می باست به گونه ای سازمان‌دهی و منظم شده باشند که موتورهای جستجو بتوانند آن‌ها را به سادگی پیدا نموده و بخوانند. در اینجا حرف از ساختار وب‌ سایت یا معماری اطلاعات وب‌ سایت به میان خواهد آمد. ساختار وب‌سایت شما نمایش می‌دهد که صفحات شما چگونه منظم شده‌اند.

صفحه های مرتبط می بایست در یک دسته قرار داده شوند و به یکدیگر متصل باشند. به عنوان مثال، صفحه اصلی وبلاگ شما می بایست لینک صفحه های هر پست وبلاگ را در بر گیرد، و هر لینک می بایست به نویسنده‌های پست‌ها متصل شود. موتورهای جستجو با استفاده از این ساختار خواهند فهمید که چه ارتباطی بین صفحات شما موجود است.

همینطور معماری وب‌ سایت شما می بایست با توجه به اهمیت هر صفحه تشکیل شود. به عنوان مثال هرچه صفحه «الف» به صفحه اصلی وب‌سایت نزدیک‌تر بود، صفحه های زیادتری می بایست به صفحه «الف» لینک دهند. هرچه تعداد این لینک‌ها زیادتر باشد، صفحه «الف» از لحاظ موتورهای جستجو صفحه مهم‌ تری به حساب می آید.

به صورت کلی، ساختار وب‌سایت‌ ها شبیه به تصویر زیر می باشد و در آن‌ها صفحاتی مثل «درباره ما»، «محصولات»، «اخبار» و… موجود است که در بالاترین سطح اهمیت صفحات در نظر گرفته می شوند.

اطمینان حاصل کنید که مهم‌ترین صفحات کسب‌ و کارتان در بالاترین سطح اهمیت می باشند و تعداد لینک‌های درونی مرتبط آن‌ ها زیادتر از صفحات دیگر می باشد.

تنظیم ساختار URL – (تولید محتوا و سئو در کرج)

ساختار URL های وب‌ سایت به وسیله معماری وب‌ سایت مشخص می‌شود. شما می‌توانید از ساختار «ساب دایرکتوری» (Subdirectories) یا ساختار «ساب فولدر» (Subfolder) استفاده نمائید. بعد از آن، می بایست هر پست یا صفحه از وبلاگ را در دسته مرتبط بگذارید.

بیشتر بخوانید: آموزش تولید محتوا

فرقی ندارد که کدام نوع ساختار مورد استفاده شما قرار می گیرد؛ انتخاب ساختار تحت کنترل شما می باشد. ولی می بایست توجه کنید که بعد از تصمیم‌گیری و انتخاب، از ساختاری یک‌ شکل جهت همه ی وب‌سایت استفاده نمائید. یک نقشه راه ساخته، آن را در انتحاب ساختار URL به کار ببرید و تغییر ندهید.

توجه به نکته های زیر می‌تواند به شما در نوشتن URLها کمک نماید:

 • حروف کوچک را مورد استفاده قرار دهید.
 • از خط فاصله (-) برای جدا نمودن کلمات استفاده نمائید.
 • URLها را کوتاه و مفید انتخاب نمائید.
 • از کلمه ها و کاراکترهای اضافی و غیرضروری مثل حروف ربط و اضافه در URL استفاده ننمائید.
 • کلمات کلیدی محتوا را در آدرس قرار دهید.

هنگامی که ساختار URL را انتخاب نمودید، لیستی از URLهای صفحات با اهمیت را در ابزارهای مدیریت موتورهای جستجو ثبت نمائید تا سایت‌ مپ XML خودتان را بسازید.

استفاده از robots.txt – (تولید محتوا و سئو در کرج)

ربات‌ها در قدم نخست برای کراول نمودن وب‌سایت‌ها، فایل robots.txt یا «پروتکل حذف ربات» (Robot Exclusion Protocol) را چک می نمایند. این پروتکل امکان اعطای دسترسی یا حذف دسترسی ربات‌های وب جهت کراول نمودن وب‌سایت‌ها یا قسمت های معینی از صفحه‌ها را فراهم می نماید.

امکان دارد هنگامی بخواهید برخی ربات‌ها، به عنوان مثال ربات‌های مخرب با هدف صدمه رساندن به محتوا یا فرستادن اسپم در تالارهای گفتگو، به صورت کلی وب‌ سایت شما را کراول ننمایند. بعضی اوقات هم امکان دارد بخواهید ربات‌های موتورهای جستجو، محتوای خاصی را ایندکس ننمایند، زیرا بودجه کراول شما محدود می باشد و نمی‌خواهید آن را صرف داده‌های کم‌ اهمیت نمائید. جهت بلاک نمودن ربات‌های خاص یا حذف صفحات با محتوای غیرضروری از لیست کراول و ایندکس، قادر هستید از فایل robots.txt استفاده نمائید. در صورتی که می‌خواهید دسترسی ربات‌های خاصی را برای ایندکس نمودن وب‌سایت خود محدود نمائید، می‌توانید با استفاده از تگ «noindex» این کار را به انجام رسانید.

بیشتر بخوانید: آموزش بروزرسانی محتوا

افزودن منوی بردکرامب

«بردکرامب» (Breadcrumb) در حقیقت راهنمایی می باشد که کاربران را به سوی نقطه آغاز سفرشان در وب‌سایت شما هدایت می نماید. این راهنما به صورت منویی از صفحات در بالای صفحه گذاشته می شود و به کاربران بیان می کند که صفحه کنونی چگونه به صفحات دیگر در سایت ربط پیدا می کند. این راهنماها تنها مخصوص کاربران نمی باشند و ربات‌های جستجو هم از آن‌ها استفاده می نمایند.

بردکرامب‌ها می بایست دارای دو ویژگی زیر باشند:

 • وضوح داشته باشند تا کاربران بتوانند با استفاده از آن‌ها به سادگی و بدون فشار دادن کلید «بازگشت» میان صفحات گوناگون وب‌سایت جابه‌جا شوند.
 • دارای علائم زبانی ساختاریافته باشند تا قادر باشند محتوای دقیق وب‌سایت شما را به ربات‌های جستجو نمایش دهند.

استفاده از صفحه‌بندی – (تولید محتوا و سئو در کرج)

احتمال دارد زمان ساخت فایل‌های متنی در ابزارهای پردازش کلمات مثل «Microsoft Word» با اصطلاح «صفحه‌بندی» (Pagination) آشنا شده‌ باشید. صفحه‌بندی در سئو تکنیکال هم جهت مرتب نمودن صفحات به کار می رود، ولی با صفحه‌بندی در ابزارهای پردازش کلمات تفاوت‌ دارد.

زمان صفحه‌بندی در سئو با استفاده از کدها به موتورهای جستجو بیان می‌شود که صفحات با URLهای مختلف، چگونه به یکدیگر مرتبط می شوند. به عنوان مثال، امکان دارد مجموعه محتوایی در وب‌سایت شما به قسمت های گوناگون در صفحات گوناگون تقسیم شده باشد. چنانچه می‌خواهید ربات‌های جستجو زمان کراول نمودن به سادگی این مجموعه محتوا و ارتباط آن‌ها را پیدا کنند، می بایست از صفحه‌بندی استفاده نمائید.

این کار خیلی راحت می باشد. تنها می بایست به قسمت <head> در کد یکی از صفحه‌های مجموعه مورد نظر رفته و با استفاده از کد rel=”next” به موتورهای جستجو بیان کنید که بعد از صفحه کنونی می بایست چه صفحه‌ای را کراول نمایند. در صفحه دوم هم می بایست از کد rel=”prev” استفاده نمائید تا صفحه قبلی معین شود و در صورتی که صفحه سومی موجود است، کد rel=”next” را به صفحه دوم هم بیفزایید.

چک کردن فایل‌های Log سئو – (تولید محتوا و سئو در کرج)

وب سرورها اطلاعات و جزئیات همه ی داده‌های ذخیره شده و اقدامات انجام گرفته در وب‌سایت شما را در فایل‌های Log ثبت می نمایند. این اطلاعات ثبت گردیده شامل تاریخ و زمان درخواست‌ها، محتوای درخواست شده و IP درخواست کننده می باشد. همینطور شما قادر هستید «یوزر ایجنت» (User Agent) که نرم‌افزاری خاص و قابل شناسایی جهت انجام درخواست کاربر می باشد را شناسایی نمائید.

ولی این فایل با سئو تکنیکال دارای چه ارتباطی است. معمولا موتورهای جستجو زمان کراول نمودن وب‌سایت ردپایی از خودشان در فایل Log خواهند گذاشت. بر همین اساس از طریق این فایل‌ها می‌توانید بفهمید که چه محتوایی در چه ساعتی کراول شده. این اطلاعات به شما در چک کردن بودجه محتوا و مانع های احتمالی ایندکس شدن به وسیله ربات‌های گوناگون کمک می نماید.

شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز:

انجام طراحی سایت در کرج ، آموزش وردپرس، آموزش سئو و تولید محتوا و طراحی اپلیکیشن اندروید و ios، طراحی انواع سایت های شرکتی، فروشگاهی، آموزشی، شخصی و ….. در کرج

شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در زمینه طراحی وب سایت شروع کرد.

کیفیت کار خوب و استاندارد در کنار قیمت‌ های رقابتی باعث شد این شرکت در سرعت بسیار کمی مشتریان بسیار زیادی را جذب خود کند. به همین دلیل گسترش تعداد مشتریان باعث توسعه روزافزون خدمات و سطح کیفی این شرکت شد.

امور برنامه‌ نویسی و طراحی سایت خود طیف وسیعی از خدمات را در بر دارد. از برنامه‌ نویسی با استفاده از به روزترین زبان‌ های برنامه‌ نویسی برای اپلیکیشن‌ ها و استارت آپ‌ها گرفته تا طراحی یک سایت. به‌طور کلی خدمات اصلی این واحد عبارت اند از طراحی پلتفرم، طراحی اپلیکیشن اندروید و ios، طراحی وب سایت اختصاصی، طراحی وب سایت فروشگاهی، طراحی وب سایت شرکتی، طراحی وب سایت شخصی، سئو ، آموزش وردپرس و طراحی سایت در کرج و  ….

دیجیتال مارکتینگ قطعا نقطه طلایی تبلیغات و برندسازی است که می‌تواند یک کسب و کار و بیزینس را به اوج برساند.

هدف ما در شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز، ایجاد تحول در کسب و کار شماست در واقع با داشتن وب سایت مشتریان شما متوجه می شوند که شما در کار خود چقدر حرفه ای هستید و از این روش می توانید برتری خود را نسبت به رقبای تجاری به مشتریان نشان دهید. ما در گروه البرز وب سایت، همه تلاش خود را خواهیم کرد تا با ارائه مشاوره صادقانه و حرفه ای، تمام جزئیات کلیدی کسب و کار شما را به بهترین نحو ممکن به مشتریان نشان بدهیم و شما را در داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق جهت ورود به بازار بزرگ تجارت الکترونیک یاری دهیم.

جهت مشاوره و ثبت درخواست خود برای هر کدام از خدمات مانند: انجام طراحی سایت در کرج و محتوا نویسی ، طراحی سایت در کرج و همچنین طراحی اپلیکیشن اندروید و ios و همینطور طراحی انواع سایت های شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی ، آموزشی، شخصی و ….. در کرج و تهران میتوانید با شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز در ارتباط باشید. تمامی خدمات با پشتیبانی دائمی توسط تیم ما انجام خواهد گرفت.

ارتباط با ما

_

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *