دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ - برای انجام سئو سایت فروشگاهی در کرج و طراحی سایت و مشاوره با ما تماس بگیرید- 09020631004 - 09020631005

ما در این مطلب به مبحث دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) میپردازیم. جهت مشاوره و ثبت درخواست خود جهت انجام هر کدام از خدمات مانند: انجام خدمات سئو در کرج و محتوا نویسی ، سئو تکنیکال ، آموزش سئو و همچنین طراحی اپلیکیشن اندروید و ios و همینطور طراحی انواع سایت شرکتی ، فروشگاهی ، آموزشی ، شخصی و …  در کرج و تهران میتوانید با شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز در ارتباط باشید. تمامی خدمات با پشتیبانی دائمی توسط تیم ما انجام خواهد گرفت.

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

امروزه با گسترش تکنولوژی و همه‌ گیرشدن استفاده از اینترنت و برنامه های مبتنی بر فضای دیجیتال در میان مردم، کسب و کارهای مختلف برای بقا و رشد در عرصه فراوانی رقابتی کنونی نیاز دارند که خود را با بستر دیجیتال هماهنگ کنند و از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال برای معرفی و فروش محصولات و خدمات خود به مشتریان بهره بگیرند.

در این مقاله در البرز وب سایت می‌خواهیم به عرصه دیجیتال مارکتینگ نگاهی داشته باشیم و از تاریخچه آغاز ابتدایی مقوله بازاریابی دیجیتال تا اهمیت‌ ها و مزیت ها و معایب آن و همینطور روش‌ها و استراتژی‌ های مناسب برای انجام این سبک از بازاریابی را بررسی میکنیم. پس ما همراه باشید!

تعریف بازاریابی دیجیتال – طراحی سایت و سئو در کرج

انواع بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال می‌باشد که دقیقاً نقطه مقابل بازاریابی سنتی یا آفلاین محسوب می‌شود. بازاریابی دیجیتال دربرگیرنده تمامی استراتژی‌ها و راه حل های بازاریابی بوده که در طول آن از سمت کانال‌ها و برنامه های وابسته بر بستر دیجیتال و فضای مجازی به معرفی محصولات و خدمات پرداخته می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: اصول و قواعد لینک سازی داخلی

علارغم بازاریابی سنتی که شدیداً به ابزار چاپی و رسانه‌ های دیداری و شنیداری وابسته است، بازاریابی دیجیتال بر قدرت اینترنت و ابزارهای دیجیتالی مختلف تکیه کرده و از آن‌ها برای موثر بودن بر ذهن کاربران و جذب آنان استفاده میکند.

حالا که با مفهوم این سبک بازاریابی آشنا شدیم، بیایید تاریخچه ظهور آن را هم بررسی نماییم.

تاریخچه بازاریابی دیجیتال – طراحی سایت و سئو در کرج

تاریخچه پیدایش بازاریابی دیجیتال به دهه 1990 میلادی و اختراع اینترنت بر می‌گردد. در آن دوران، انجام بازاریابی از طریق ارسال ایمیل و همچنین ارائه تبلیغات در بستر اینترنت جایگاه خود را در فرآیند جذب مشتریان پیدا کرد.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و ارتقاء جایگاه و مقبولیت اینترنت در بین مردم، کسب و کارهای مختلف شروع به کوچ‌ کردن به فضای مجازی نمودند و مفهومی به نام کسب و کار دیجیتال به وجود آمد. در عین حال، ابزارهای جدید بازاریابی در بستر دیجیتال مانند بهینه‌ سازی وب‌ سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو و همچنین پلتفرم‌های مختلف شبکه‌ های اجتماعی، کار را برای طراحی و اجرای بازاریابی در این فضا ساده‌ تر کرده و راه را برای جذب مشتریان هموارتر نمودند.

بیشتر بخوانید: قابلیت ایندکس شدن در سئو تکنیکال

گسترش دیجیتال مارکتینگ و پر اهمیت بودن آن با ظهور تلفن‌ های همراه و همه‌ گیر شدن استفاده از موبایل در میان مردم ادامه پیدا کرد و ابزارهای نوین بازاریابی از نوع دیجیتال هم مثل ارائه محتوا و مطالب مفید برای کاربران در دسترسی قرار گرفته شدند.

بدین وسیله، بازاریابی در بستر دیجیتال مسیر تقریبا کم فراز و نشیبی را رفته تا به حالتی که حالا آن را به روشهای متفاوت مشاهده می‌کنیم، تکمیل شده است. امروزه موجود بودن ابزارهایی برای تحلیل اطلاعات و همچنین هوش مصنوعی، کمک زیادی به آنالیز رفتار کاربران و طراحی و اجرای بهینه استراتژی‌های مناسب بازاریابی می‌کند.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ – طراحی سایت و سئو در کرج

ممکن است با خودتان بگویید که بازاریابی سنتی از گذشته تا الان مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه خوبی هم داشته است و اصلاً چه نیازی به انجام بازاریابی در رسانه های دیجیتالی داریم. ولی در این موضوع باید گفت که اگر فکر می‌کنید در زمینه جذب مشتریان برای کسب و کار خود تنها می‌توانید به بازاریابی فیزیکی یا آفلاین تکیه کنید، کاملاً در اشتباه هستید.

در عصر تکنولوژی امروز که از پیر تا جوان با فضای مجازی و پلتفرم‌های دیجیتالی تعامل دارند و به نوعی زندگی ما با بستر دیجیتال در هم تنیده است، سرمایه‌گذاری برای برندسازی و جذب مشتریان در این بستر تاثیر بسزایی در رشد یک کسب و کار دارد.

کسب و کارهایی که بتوانند تکنیک درست بازاریابی در فضای دیجیتال را به کار ببرند می‌توانند به مخاطبان بی‌شماری دسترسی داشته باشند و تعامل خود را با مشتریان گسترش دهند. استفاده از بازاریابی دیجیتال به شما کمک می‌کند که روابط خود را با مشتریان خود عمیق‌تر ساخته و بهتر در بین کاربران دیده شوید. در نهایت، سرمایه‌گذاری روی کارهای بازاریابی در پلتفرم‌های دیجیتالی باعث افزایش هرچه بیشتر فروش و افزایش سودآوری مجموعه شما خواهد شد.

حالا میخواهیم مزایا و معایب این نوع از بازاریابی را با هم چک کنیم. آیا بازاریابی وابسته بر پلفترم‌های دیجیتالی راهکاری بی نقص بوده یا این‌که بعضی محدودیت‌ها و نواقص را هم به همراه دارد؟

بیشتر بخوانید: قابلیت خزش یا کراول شدن در سئو تکنیکال

مزایا و معایب بازاریابی دیجیتال – طراحی سایت و سئو در کرج

گفتیم که دیجیتال مارکتینگ اهمیت زیادی در گسترش فروش و رشد و توسعه یک کسب و کار دارد. حال می‌خواهیم مزیت‌ ها و محدودیت‌ های این نوع از بازاریابی را بررسی کنیم.

بازاریابی در فضای مجازی و بسترهای دیجیتال خوبی های بسیاری را به دنبال دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دست‌ یابی به مخاطبان بیشتر: با تکیه بر اینترنت و پلتفرم‌های دیجیتالی، این نوع از بازاریابی مرزهای جغرافیایی را در نوردیده و امکان دسترسی به طیف گسترده‌ای از مخاطبان و جذب آنان را فراهم می‌کند؛ چیزی که در برخی روش‌ های بازاریابی سنتی از جمله بازاریابی‌ های چاپی و فیزیکی امکان‌پذیر نیست.
 • رویکرد هدفمند: بازاریابی دیجیتال همینطور به شما اجازه می‌دهد که گروه خاصی از مخاطبان را هدف تبلیغات خود قرار دهید و کمپین‌ های بازاریابی خود را طوری طراحی و اجرا کنید که مناسب هر گروه از کاربران باشد.
 • امکان تحلیل برخط: اجرای این نوع از بازاریابی به شما کمک می‌کند که با استفاده از داده‌های آماری، کارایی فعالیت‌ های بازاریابی خود را به شکل برخط و آنی ارزیابی کنید و تغییرات لازم را برای بهینه‌ سازی نتایج انجام دهید.
 • بازده اقتصادی: طراحی و اجرای دیجیتال مارکتینگ از سوی روش‌های متفاوت که در ادامه همین مقاله معرفی میشوند، کارایی مطلوبی برای جذب مشتری و برگرداندن هزینه صرف شده برای تبلیغات دارد. در نهایت، انجام این مدل از بازاریابی نتیجه اقتصادی قابل قبولی برای یک کسب و کار به دنبال دارد.

داشتن مزایای متعدد، این نوع بازاریابی دارای برخی معایب یا بهتر بگوییم، محدودیت‌ها می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • نویز دیجیتال: وسیع بودن فضای اینترنت و وجود حجم بزرگی از محتوای مختلف در این فضا گاهی باعث می‌شود که فعالیت‌ های بازاریابی در این فضا دیده نشود و در نهایت این تلاش‌ ها اثر بخش نباشد.
 • محدودیت در انتقال برخی پیام‌ها: با وجود تکامل روزافزون بازاریابی دیجیتال، همچنان محدودیت‌ هایی درباره‌ی تبلیغ و معرفی محصولاتی مانند عطر و یا غذا وجود دارد که باعث می‌شود نتوان این مدل از بازاریابی را به طور کامل جایگزین بازاریابی سنتی کرد.
 • نیازمند حرفه زیاد: همانطور که گفتیم که فضای آنلاین و اینترنت هرروزه در حال افزایش است و دیده شدن در این فضا هم نیازمند طراحی و اجرای درست برنامه‌ های بازاریابی می‌باشد که خود این کار دانش فنی بالایی میخواهد.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوایی

 

انواع کانال‌های بازاریابی دیجیتال – طراحی سایت و سئو در کرج

اکنون میخواهیم روش‌ ها و کانال‌ های گوناگونی که وجود دارند برای اجرای بازاریابی دیجیتال را نگاهی کنیم.

از آن‌جا که فضای دیجیتال بسیار وسیع بوده و هنوز هم در حال گسترش و تکامل است، راه های موجود برای انجام بازاریابی در این فضا هم مختلف بوده و سیر گسترده‌ ای را در بر می‌گیرد که در زیر به بعضی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کردیم:

 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی موتورهای جستجو
 • بازاریابی ایمیلی
 • بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار
 • بازاریابی همکاری در فروش

روش‌های ساده از سری کانال‌ ها و در واقع حق انتخاب‌ هایی هستند که شما برای اجرای دیجیتال مارکتینگ در اختیارتان است. در ادامه توضیح خلاصه ای درمورد هر روش ارائه خواهیم داد اما به یاد داشته باشید که نمی‌توان حتمی گفت که یک روش از روش دیگر بهتر است؛ چون در حقیقت عمل بازاریابی و انجام درست این کار برای هر کسب و کاری به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

پس باید در تعیین کانال مناسب برای انجام بازاریابی دیجیتال به خصوصیات آن توجه کنید و تمامی جوانب را بسنجید تا نتیجه مطلوبی برایتان به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اصول و قوائد لینک سازی داخلی

بازاریابی محتوایی (Content Marketing) – طراحی سایت و سئو در کرج

بازاریابی محتوایی از جمله موثرترین شیوه‌های بازاریابی دیجیتال است که بر تولید محتوای با ارزش نظیر پست‌های وبلاگ، مقالات و پادکست‌ های متنوع برای جذب مخاطبان تمرکز دارد. شما همین الان که در حال خواندن این مقاله درالبرز وب سایت هستید، جذب بازاریابی محتوایی ما شده‌اید!

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing) – طراحی سایت و سئو در کرج

در این روش از دیجیتال مارکتینگ، هدف آن است که با مخاطبان از طریق پلتفرم‌ های شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام ارتباط برقرار کرده و ضمن تبلیغ محصولات و خدمات، به نگهداری ارتباط با کاربران و افزایش اطلاعات از برند در ذهن آنان بپردازیم.

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) – طراحی سایت و سئو در کرج

در این راه از بازاریابی، محتوا و ساختار وب‌ سایت به طوری بهینه می‌شود که نتایج بیشتری در صفحه نتایج موتورهای جستجو به کسب کند و به این ترتیب ترافیک بالاتری وارد وب‌ سایت گردد.

بازاریابی موتورهای جستجو امری حیاتی برای کسب و کارهایی است که مبتنی بر فضای دیجیتال هستند؛ از جمله فروشگاه‌های اینترنتی. چون که کسب و کارهای معمولی شاید بتوانند از سوی روش‌ های دیگر بازاریابی از جمله بازاریابی سنتی هم به جذب مشتری رسند ولی یک کسب و کار اینترنتی بدون دیده شدن به مخاطبان احتمالی نمی‌تواند پا بر جا بماند. بازاریابی موتورهای جستجو به این سری از کسب و کارها کمک می‌کند که خود را از قعر اقیانوس عمیق اینترنت به ساحل برسانند و به این ترتیب، بقا و رشد و افزایش داشته باشند.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) – طراحی سایت و سئو در کرج

بازاریابی ایمیلی از قدیمی‌ترین کانال‌های انجام بازاریابی در فضای دیجیتال محسوب می‌شود و همان‌ طور که از نام آن پیداست، شامل ارسال ایمیل هدفمند به مخاطبان و تلاش برای زنده نگاه داشتن تعامل با آنان است.

بازاریابی تاثیرگذار (Influencer Marketing) – طراحی سایت و سئو در کرج

از آن‌ جا که امروزه تاثیر افراد مشهور بر زندگی روزمره مردم افزایش یافته، تبلیغ و معرفی محصولات و خدمات از طریق همکاری با این دسته از افراد در بستر دیجیتال از جمله در پلتفرم‌های مختلف شبکه‌ های اجتماعی که دنبال‌ کنندگان بسیاری دارند، راه مناسبی برای انجام بازاریابی می‌باشد.

اینلفوئنسر مارکتینگ از سری کانال‌های تقریبا جدید در بازاریابی دیجیتال به شمار می‌ رود و کارایی مطلوبی در هدف قرار دادن کاربران عام و خاص برای رسیدن به اهداف بازاریابی یک کسب و کار است.

بازاریابی همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در این سبک بازاریابی، کسب و کارهای متفاوت با یک شرکت برای انجام بازاریابی همکاری می‌کنند. نقش این شرکت‌ ها اجرای کارهای بازاریابی در فضای دیجیتالی برای یک کسب و کار در یک حد مشخص است و به جای جذب مشتری و انجام یک عمل مشخص توسط مشتریان، مثلاً ثبت نام در سایت و یا انجام خرید، دستمزد دریافت می‌کنند. آفلین مارکتینگ در واقع یک پروسه برد-برد برای طرفین وابسته در این ماجرا می‌باشد!

ابزارها و استراتژی‌ های مناسب برای دیجیتال مارکتینگ – طراحی سایت و سئو در کرج

در قسمت قبلی با روش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال آشنا شدیم و خصوصیات هر کدام از آن‌ها را هم چک کردیم. اما اگر بخواهیم بازاریابی دیجیتال را در یک کانال مورد نظر اجرا کنیم، چه ابزارهایی نیاز داریم و چه تکنیک هایی را باید لحاظ کنیم تا نتیجه مطلوبی کسب نماییم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که درست به مانند سردرگمی در انتخاب کانال مناسب برای انجام دیجیتال مارکتینگ، استراتژی تکی هم وجود ندارد که بتوان آن را برای انجام هر سبک از بازاریابی پیشنهاد کرد. چرا که انجام یک بازاریابی نتیجه بخش به بررسیهای دقیق و آماری از بازار و جامعه هدف و همینطور انتخاب هدف نهایی از بازاریابی نیاز دارد تا بشود استراتژی‌ های مناسب برای این کار را طراحی و تدوین کرد.

بیشتر بخوانید: تبلیغات اینترنتی

پس از تعیین کانال مورد نظر برای انجام بازاریابی و طراحی استراتژی‌ های متناسب برای اجرای آن، شما می‌توانید از ابزارهایی که برایتان مناسب است برای اجرای بازاریابی دیجیتال مورد نظر خود، مخصوصا گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) برای بازاریابی موتورهای جستجو استفاده کنید و همینطور از ابزار گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) برای مدیریت و نظارت پیوسته کارایی کارهای خود بهره بگیرید.

مشاهده میکنیم که طراحی و اجرای صحیح بازاریابی در فضای دیجیتال ابزارها و استراتژی‌ های ویژه خود را میخواهد. ولی خبر خوبی که در این موضوع می‌توانیم به شما دهیم این است که البرز وب سایت تمامی آن ها را یکجا برای شما گرد هم آورده است!

شما می‌توانید با استفاده از خدمات گسترده ارائه شده توسط ما و دریافت مشاوره رایگان از متخصصان حرفه ای در زمینه‌های هوش تجاری و دیجیتال مارکتینگ، به طراحی و اجرای تکنیک های مظلوب بازاریابی دیجیتال برای کسب و کار خود برسید.

نتیجه‌ گیری درباره بازاریابی دیجیتال

با توجه به نکاتی که در این مقاله عنوان شد، دانستیم که مفهوم بازاریابی دیجیتال چیست و انجام آن چه اهمیتی برای یک کسب و کار دارد. علاوه بر آن، با مزیت ها و معایب این سبک از بازاریابی آشنا شدیم و کانال‌ های انجام بازاریابی دیجیتال و همینطور ابزارها و استراتژی‌های خوب برای آن را چک کردیم.

به شکل خلاصه، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال یک امر ضروری برای ضمانت ماندگاری و رشد پایدار کسب و کارهای مختلف بوده و مزایای مختلفی از جمله بازده اقتصادی مطلوب و دست‌ یابی به کاربران فراتر از محدودیت‌ های فیزیکی و جغرافیایی را به دنبال دارد. نکته‌ ای که در این خصوص اهمیت دارد، انتخاب درست یک کانال برای انجام بازاریابی در بستر دیجیتال و طراحی و اجرای استراتژی‌های کارآمد و استفاده از ابزارهای مناسب برای این کار می‌ باشد. این موارد باید با توجه به بازار و جامعه هدف و همینطور سیاست‌ های خرد و کلان یک کسب و کار تعیین شود تا در نهایت با اجرای یک بازاریابی موفق، افزایش فروش و سودآوری بیشتر انجام پذیر باشد.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال به معنای سعی در راستای معرفی محصولات و خدمات و جذب مخاطبان در شکل سیستم های دیجیتالی است.

اهمیت بازاریابی دیجیتال در چیست؟

از آن‌جا که استفاده از اینترنت و فضای دیجیتالی در بین مردم همه‌ گیر شده، استفاده از این بستر برای جلب توجه مخاطبان و افزایش تعامل ضروری می‌باشد.

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی در فضای دیجیتالی مزیت‌ های متعددی از جمله بازده اقتصادی مناسب، امکان دسترسی فراتر از مرزهای جغرافیایی، امکان انجام بازاریابی هدفمند و همچنین قابلیت تحلیل برخط را به همراه دارد.

معایب دیجیتال مارکتینگ چیست؟

معایب عمده این نوع از بازاریابی شامل احتمال دیده نشدن تلاش‌های بازاریابی، عدم امکان انتقال برخی پیام‌ها و همچنین نیاز به داشتن تخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ می‌باشد.

راه های بازاریابی در فضای دیجیتال شامل چه مواردی میشود؟ – طراحی سایت و سئو در کرج

بازاریابی در بستر دیجیتال روش‌های متنوعی چون بازاریابی محتوایی، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی موتورهای جستجو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را در بر می‌گیرد. انتخاب روش مناسب برای انجام بازاریابی به بررسی‌های دقیق بازار، تحلیل رفتار مخاطبان و تعیین هدف از بازاریابی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: قابلیت خزش یا کراول شدن در سئو تکنیکال

شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز:

انجام طراحی سایت در کرج ، آموزش وردپرس، آموزش سئو و طراحی اپلیکیشن اندروید و ios، طراحی انواع سایت های شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی، آموزشی، شخصی و ….. در کرج

شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در زمینه طراحی وب سایت شروع کرد.

کیفیت کار خوب و استاندارد در کنار قیمت‌ های رقابتی باعث شد این شرکت در سرعت بسیار کمی مشتریان بسیار زیادی را جذب خود کند. به همین دلیل گسترش تعداد مشتریان باعث توسعه روزافزون خدمات و سطح کیفی این شرکت شد.

امور برنامه‌ نویسی و طراحی سایت خود طیف وسیعی از خدمات را در بر دارد. از برنامه‌ نویسی با استفاده از به روزترین زبان‌ های برنامه‌ نویسی برای اپلیکیشن‌ ها و استارت آپ‌ها گرفته تا طراحی یک سایت. به‌طور کلی خدمات اصلی این واحد عبارت اند از طراحی پلتفرم، طراحی اپلیکیشن اندروید و ios، طراحی وب سایت اختصاصی، طراحی وب سایت فروشگاهی، طراحی وب سایت شرکتی، طراحی وب سایت شخصی، سئو ، آموزش وردپرس و طراحی سایت در کرج و  ….

دیجیتال مارکتینگ قطعا نقطه طلایی تبلیغات و برندسازی است که می‌تواند یک کسب و کار و بیزینس را به اوج برساند.

هدف ما در شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز، ایجاد تحول در کسب و کار شماست در واقع با داشتن وب سایت مشتریان شما متوجه می شوند که شما در کار خود چقدر حرفه ای هستید و از این روش می توانید برتری خود را نسبت به رقبای تجاری به مشتریان نشان دهید. ما در گروه البرز وب سایت، همه تلاش خود را خواهیم کرد تا با ارائه مشاوره صادقانه و حرفه ای، تمام جزئیات کلیدی کسب و کار شما را به بهترین نحو ممکن به مشتریان نشان بدهیم و شما را در داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق جهت ورود به بازار بزرگ تجارت الکترونیک یاری دهیم.

جهت مشاوره و ثبت درخواست خود برای هر کدام از خدمات مانند: انجام طراحی سایت در کرج و محتوا نویسی ، آموزش وردپرس و طراحی سایت در کرج و همچنین طراحی اپلیکیشن اندروید و ios و همینطور طراحی انواع سایت های شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی ، آموزشی، شخصی و ….. در کرج و تهران میتوانید با شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز در ارتباط باشید. تمامی خدمات با پشتیبانی دائمی توسط تیم ما انجام خواهد گرفت.

ارتباط با ما

_

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *