سنجش سرعت سایت در gtmetrix

سنجش سرعت سایت در gtmetrix - برای انجام سئو سایت در کرج ، محتوا نویسی و طراحی سایت و مشاوره با ما تماس بگیرید- 09020631004 - 09020631005

ما در این مطلب به مبحث سنجش سرعت سایت در gtmetrix میپردازیم. جهت مشاوره و ثبت درخواست خود جهت انجام هر کدام از خدمات مانند: انجام خدمات سئو در کرج و محتوا نویسی ، سئو تکنیکال ، آموزش سئو و همچنین طراحی اپلیکیشن اندروید و ios و همینطور طراحی انواع سایت شرکتی ، فروشگاهی ، آموزشی ، شخصی و …  در کرج و تهران میتوانید با شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز در ارتباط باشید. تمامی خدمات با پشتیبانی دائمی توسط تیم ما انجام خواهد گرفت.

سنجش سرعت سایت در gtmetrix

در حال حاضر یکی از اصلی ترین اقداماتی که اشخاص برای گسترش کسب و کار خود انجام می دهند، راه اندازی یک وب سایت اینترنتی جهت  جلب نظر مخاطبان هدف از طریق این بستر می باشد. در همین راستا اول اقدام به تهیه هاست با کیفیت بالا مانند هاست مورد نیاز برای وردپرس کرده و بعد با نصب سیستم مدیریت محتوا محبوب مانند وردپرس وب سایت خود را راه اندازی مینمایند.

ولی موضوعی که وجود دارد این می باشد که راه اندازی یک وب سایت به تنهایی قادر نیست شما را به موفقیت برساند. در این مسیر می بایست فاکتورهای گوناگونی را در نظر داشته و در راستای بهبود وضعیت وب سایت خود با توجه به آن قدم بردارید که یکی از اصلی ترین آنها سنجش سرعت سایت می باشد.

زیرا هر چقدر وب سایت شما سریع تر باشد و صفحات آن با سرعت بالاتری بارگذاری شود، تجربه کاربری لذت بخش تری برای کاربران فراهم خواهد شد. یکی از ابزارهای آنلاینی که می توانید در حیطه سنجش و بهبود سرعت سایت خود از آن استفاده نمائید Gtmetrix می باشد.

در این وب سایت و مخصوصا در زبانه Waterfall میتوانید اطلاعات خیلی دقیقی درمورد درخواست های موجود در هر صفحه وب سایت خود، روش بارگذاری آنها و در انتها اثری که روی سرعت لود کامل صفحه دارد، به دست بیاورید. در این مطلب از البرز وب سایت قصد داریم به چک کردن زبانه Waterfall جی تی متریکس و نقشی که در سنجش سرعت سایت شما دارد، بپردازیم. بنابراین در صورتی که می خواهید با این بخش از وب سایت Gtmetrix بیشتر آشنا شوید تا آخر مقاله همراه ما باشید.

نقشی که سنجش سرعت سایت در بهتر شدن کارکرد سایت دارد

سرعت یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می تواند به طور مستقیم روی کارکرد کلی وب سایت تاثر بگذارد. در حقیقت هر چقدر که سرعت سایت شما بالاتر باشد، بازدیدکنندگان وب سایت می توانند تجربه کاربری لذت بخش تری را داشته و نظر مثبت تری را نسبت به وب سایت شما بیابند. در حقیقت تحقیقات ثابت نموده هنگامی که وب سایتی دارای سرعت مناسب باشد، کاربران بیشتر رغبت پیدا می کنند تا در آن وب سایت مانده و با خدمات آن آشنایی یابند از سویی تمایل کاربران در خصوص بازگشت به سایت در دفعات بعدی هم بسیار زیاد می باشد. در کنار این موضوع گوگل هم سرعت سایت را یک فاکتور تعیین کننده در نظر دارد و وب سایت هایی که دارای سرعت بیشتری هستند را در جایگاه بهتری قرار می دهد. باور حاکم این می باشد که وب سایت هایی که بتوانند به صورت مناسب تری پاسخگوی احتیاج کاربران اینترنتی باشند، با ارزش تر بوده و می توانند رتبه های اول نتایج جستجو را از آن خود نمایند.

همه ی این موارد در انتها باعث می شوند تا سنجش سرعت سایت به یکی از اصلی ترین فاکتورهای سایت تبدیل گردد. در همین خصوص افراد با استفاده از ابزارهای آنلاین گوناگون ارائه شده در راستای سنجش سرعت سایت خود سعی کرده و کارکرد خود را در این حیطه بهبود می بخشند.

بیشتر بخوانید: با خدمات سئو برترین رتبه گوگل را کسب کنید

gtmetrix

جی تی متریکس یکی از مهم ترین این ابزارها به شمار می آید که در بین افراد از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در همین خصوص اطلاعات به شکل های گوناگون و در دسته بندی های متفاوت نشان داده می شود که یکی از آنها زبانه Waterfall در gtmetrix می باشد. در این زبانه می توانید رفتار بارگذاری صفحات گوناگون وب سایت خود را به شکل بصری مشاهده کنید. در حقیقت در زبانه waterfall جی تی متریکس امکان چک کردن ترتیب بارگذاری اطلاعات و جزئیات مرتبط با درخواست ها به شکل دقیق و مشخص ارائه شده. با سنجش سرعت سایت با gtmetrix و چک کردن اطلاعات ارائه شده در آن می توانید به بهترین شکل ممکن کارکرد وب سایت خود را بهینه سازی کنید.

یاد دادن تحلیل زبانه Waterfall جی تی متریکس

یکی از اصلی ترین زبانه های جی تی متریکس که از راه آن می شود به اطلاعات با ارزشی در مورد کارکرد وب سایت دست پیدا کرد، زبانه Waterfall در جی تی متریکس می باشد. با استفاده از اطلاعات ارائه شده در این بخش می توانید الگوهای متداول را شناسایی نموده و متوجه شوید که در چه قسمت هایی کارکرد مناسب و در چه قسمت هایی احتیاج به بهبود کارکرد دارید. ولی موضوعی که می بایست به آن اشاره نمود این می باشد که تحلیل اطلاعات قرار داده شده در این قسمت به جهت سنجش سرعت سایت چندان کار ساده ای نیست.

زیرا شما با حجم بسیاری از نمودار و اطلاعات گوناگون مواجه می شوید که درک آنها محتاج داشتن پیش زمینه مناسب است. برای درک بیشتر این اطلاعات و سنجش سرعت سایت به کمک آنها می بایست اول با قست ها و اصطلاحات به کار رفته در زبانه Waterfall در gtmetrix آشنا شوید. در همین خصوص در ادامه به معرفی این قسمت ها و شیوه تحلیل سرعت سایت با استفاده از آنها می پردازیم.

به صورت کلی زبانه waterfall در gtmetrix به 5 ستون اصلی تقسیم می شود و همه ی اطلاعات در این ستون ها نشان داده میشود. این ستون ها عبارتند از:

 1. URL: نشانی فایل
 2. Statusشرایط درخواست HTTP
 3. Domain: منبع فایل
 4. Size: سایز فایل
 5. Timeline: جدول زمان

همراه ما باشید تا به صورت دقیق تری به چک کردن هر کدام از این ستون های زبانه waterfall در جی تی متریکس و نقشی که آنها در سنجش سرعت سایت دارند بپردازیم.

1. URL: در این قسمت می توانید اسم فایل یا منبعی که به وسیله مروگر وب بارگذاری می شود را ببینید. ممکن است هنگامی که وارد زبانه Waterfall در جی تی متریکس شده و اطلاعات نشان داده شده در این قسمت را ببینید، این تصور را داشته باشید که تمام چیزها پیچیده و غیرقابل فهم می باشند. ولی در حقیقت احتیاجی به شناسایی دقیق هر کدام از این لینک ها نمی باشد. دانستن این موضوع که jpg. و png. نشانگر فایل عکسی یا css. نشانگر استایل های گوناگون یا js. نشانگر فایل های جاوا اسکریپ است در مرحله اول تلاش برای سنجش سرعت سایت با استفاده کردن از آمارهای زبانه Waterfall در gtmetrix کافی می باشد.

2. Status: این بخش نشانگر وضعیت پاسخ دهی HTTP به درخواست فرستاده شده می باشد. در حقیقت بر اساس شرایط این قسمت می توانید متوجه شوید که پس از فرستادن درخواست از راه مرورگر، از سوی سرور جوابی دریافت می شود یا نه. به صورت کلی شرایط جواب HTTP از یک کد شرایط و یک پیام قابل فهم برای اشخاص تشکیل شده است. برای مثال امکان دارد با پیغام 404 Not Found مواجه شوید که هر دو قسمت عنوان شده را دارا است. (404 کد شرایط و Not Found  پیام می باشد.)

HTTP Response Status را می شود به طور  کلی به دسته بندی های زیر تقسیم نمود:

 1. 1xx: در این صورت درخواست موفقیت آمیز بوده است و نشان دادن این شرایط بیشتر حالت اطلاع رسانی دارد و کمتر در قسمت شرایط زبانه Waterfall در gtmetrix نمایش داده می شود.
 2. 2xx: در این حالت هم جواب درخواست به صورتی موفقیت آمیز از سوی سرور دریافت شده است و به طور معمول این کد به شکل کد 200 در جی تی متریکس به کاربران نمایش داده می شود.
 3. 3xx: در این شرایط هم سرور به درخواست فرستاده شده پاسخ داده است. ولی نکته قابل توجه این می باشد که پاسخ درخواست به شکل ریدایرکت به سوی مرورگر فرستاده می شود که معروف ترین کد این دسته بندی ریدایرکت 301 می باشد.
 4. 4xx: این شرایط در هنگامی قابل مشاهده خواهد بود که درخواست فرستاده شده بنا به یکسری علت های مشخص که به طور معمول هم مرتبط با مشتری است، از سوی سرور پاسخ داده نشود. در این حالت لینک مدنظر و اطلاعات مرتبط با آن با رنگ قرمز نشان داده می شود. ارور 404، ارور 401 و ارور 403 سایت اصلی ترین این دسته از خطاها بشمار می آید.
 5. 5xx: لینک هایی که در زبانه Waterfall در جی تی متریکس مشخص شده اند، نشانگر شرایط ناموفق پاسخگویی از سوی سرور می باشند و این اتفاق به علت ایراد داشتن سرور ایجاد می شود. این شرایط هم با رنگ قرمز نشان داده می شود و ارور 500 سایت و ارور 503 سایت معروف ترین ارورهای این دسته بندی می باشند.

در نظر بگیرید که هدف از تحلیل اطلاعات قرار داده شده در زبانه Waterfall در gtmetrix سنجش سرعت سایت و بهبود آن می باشد. شما می بایست هر درخواستی که با رنگ قرمز مشخص می شود را از صفحه مدنظر حذف یا اصلاح کنید تا بتوانید سرور بارگذاری وب سایت خودتان را بهبود دهید.

3. Domain: در صورتی که تمایل دارید که متوجه شوید فایل های قرار داده شده در این فهرست از زبانه Waterfall در جی تی متریکس از چه منبعی بارگذاری شده اند، می توانید به این ستون مراجعه کنید. در صورتی که شما جزء آن دسته اشخاصی می باشید که از منابع شخص ثالث مانند شبکه های اجتماعی گوناگون آپارات، نماشا، تماشا و… می نمائید از طریق این قسمت می توانید متوجه شوید که کدام یک از لینک هایی که وجود دارد از این منابع خارجی فراخوانی شده اند.

4. Size: همان گونه که از عنوان این ستون قابل تشخیص می باشد شما می توانید سایز فایل یا منابع گوناگون قرار داده شده در زبانه Waterfall در gtmetrix را از طریق این بخش بررسی و سنجش نمائید. مجموع همه ی این درخواست ها و عناصر در انتها اندازه کل صفحه بررسی شده را تشکیل میدهد. در زمان سنجش سرعت سایت در نظر بگیرید که هر میزان رقم های این بخش و در انتها رقم مرتبط با اندازه کلی صفحه کوچک تر باشد، نشانگر این امر است که صفحه سبک تری را داشته و وب سایت سریعتر بارگذاری می گردد.

5. Timeline: در این قسمت از زبانه waterfall در جی تی متریکس فرآیند بارگذاری برای هر درخواست فرستاده شده به شکل کامل و زمانبندی شده به شما نمایش داده می شود. در حقیقت این بخش را می توان مهم ترین بخش این زبانه دانست که در راستای سنجش سرعت سایت می بایست به آن توجه لازم را نمود.

ولی چطور از بخش Timeline زبانه Waterfall جی تی متریکس برای سنجش سرعت سایت خود استفاده نمائیم؟ در صورتی که می خواهید با این بخش بیشتر آشنا شده و مفهوم هر بخش آن را متوجه بشوید، همراه ما باشید.

تحلیل قسمت Timeline در زبانه Waterfall جی تی متریکس

موضوعی که اول می بایست به آن توجه نمود این می باشد که Timeline هر درخواست از چندین قسمت رنگی تشکیل شده است. هر کدام از این رنگ ها نشانگر یک معیار مشخص از سرعت سایت می باشند و شما می بایست پس از شناخت آنها در مورد نقش هر یک در سرعت بارگذاری صفحه مدنظر تصمیم گیری نمائید. این بخش ها به صورت کلی عبارتند از:

 1. Blocking
 2. Dns Lookup
 3. Connecting
 4. SSL
 5. Sending
 6. Waiting
 7. Receiving

در ادامه به چک کردن هر کدام از این قسمت های رنگی قرار داده شده در ستون Timeline در زبانه Waterfall در gtmetrix می پردازیم.

1. Blocking: با استفاده از این بخش که با رنگ کرمی نشان داده می شود، متوجه مقدار زمانی می شوید که درخواست در صف انتظار مرورگر می ماند تا به سوی سرور میزبان فرستاده شود این بازه زمانی با نام Blocking به نمایش درمی آید.

مواردی که می تواند سبب زیاد شدن زمان Blocking شود، عبارتند از:

 • انتظار جهت اتصال به سرور
 • بارگیری و اجرای JavaScript و CSS
 • مدت اتصال SSL

بر همین اساس می بایست در خصوص انتخاب سرور میزبان، استفاده از استایل شیت ها و همینطور در خصوص گواهی ssl خود خیلی دقیق عمل نمائید.

2. Dns Lookup: ویژگی دیگری که در قسمت Timeline با رنگ فیروزه ای مشخص شده، قسمت DNS Lookup نامیده می شود. پیش از اینکه اتصال به سرور برقرار شود، نام میزبان می بایست با یک IP مشخص نشان داده شود. درخواست های DNS در حافظه پنهان قرار داده می شوند. به همین علت هم امکان دارد زمان های جستجو DNS در تست های بعدی متفاوت شود. در حقیقت امکان دارد در نخستین تست جی تی متریکس زمان جستجو DNS زیادتری را مشاهده کنید. در نتیجه در زمان سنجش سرعت سایت با استفاده از اطلاعات نشان داده شده در زبانه Waterfall در gtmetrix به این موضوع توجه لازم را نمائید.

3. Connecting: مورد سومی که به وسیله زبانه Waterfall در Gtmetrix می توانید برای سنجش سرعت سایت استفاده شده قرار دهید، ویژگی Connecting می باشد که با رنگ سبز نشان داده می شود. زمانی که به جهت ایجاد اتصال TCP میان سرور و میزبان سپری می شود با عنوان Connecting شناخته خواهد شد.

4. SSL: این ویژگی که توسط رنگ نارنجی مشخص شده، نشانگر زمانی می باشد که صرف اتصال به SSL می شود. زمان لازم به اتصال SSL را به علت همپوشانی که با Connecting دارد، می توان قسمتی از این مجموعه زمانی دانست. ولی در زبانه Waterfall در جی تی متریکس به عنوان یک قسمت جدا به آن اشاره شده. گواهی ssl سبب افزوده شدن یک لایه امنیتی به سایت شما می شود در حقیقت اطلاعات تحت یک لایه امن و رمزنگاری شده انتقال می یابند با این گواهی از پروتکل http به https سوئیچ مینمائید.

5. Sending: این قسمت که با رنگ قرمز نمایش داده می شود، زمان لازم برای فرستادن درخواست مرورگر به سوی سرور می باشد این قسمت زمان لازم برای آپلود داده ها همراه آن درخواست را نیز شامل می شود.

6. Waiting: زمانی که می بایست برای انتظار دریافت جواب از سوی سرور سپری شود در زبانه Waterfall در gtmetrix به عنوان Waiting و با رنگ بنفش نمایش داده می شود. علت های گوناگون بسیاری وجود دارد که می تواند سبب شود تا زمان فوق زیاد شود که می بایست آنها را شناسایی و برطرف کنید. سرور میزبان و کد نویسی بهینه اثر زیادی در این مدت زمان خواهد داشت.

7. Receiving: مدت زمانی که به طول می انجامد تا مرورگر بتواند جواب را از سرور بارگیری نماید را هم می توان با نام Receiving و با رنگ خاکستری شناسایی نمود.

مواردی که می توانند باعث طولانی شدن این قسمت شوند، عبارتند از:

 • بارگیری پرونده های بزرگ (تلاش نمائید در راستای بهینه سازی تصویرها، فایل ها و محتوا قدم بردارید.)
 • بارگیری چند فایل به شکل همزمان در صورتی که محدودیت پهنای باند وجود دارد (در این خصوص سرویس هاست خودتان را ارتقاء داده یا از هاست هایی با عدم محدودیت پهنای باند استفاده نمائید.)
 • ایرادات شبکه

بیشتر بخوانید: سئو چیست؟ 0 تا 100سئو سایت

روش سنجش سرعت سایت به وسیله Event Timings

در راستای سنجش سرعت سایت معیارهای گوناگونی به وسیله Lighthouse و کارشناسان جی تی متریکس ارائه می شود که مدیریت مناسب آنها میتواند در انتها به بهبود کارکرد کلی وب سایت منجر بشود. در زبانه Waterfall در Gtmetrix و در قسمت Timings خطوطی هست که به شکل دقیق به شما نمایش می دهد که هر کدام از معیارهای سرعت اصلی در چه نقطه ای از مدت بارگذاری صفحه مدنظر اتفاق افتاده است. این ویژگی های مشخص کننده و کاربردی که می توانید در راستای سنجش سرعت سایت خودتان استفاده نمائید، عبارتند از:

 • First Paintبارگذاری نخستین بایت
 • First Contentful Paintبارگذاری نخستین محتوا
 • DOM Loadedمدت بارگذاری و اجرا اسکیریپت ها
 • Onloadمدت بارگذاری
 • Fully Loaded: مدت بارگذاری به صورت کامل

این خطوط هم رنگی بوده و نشانگر یک ویژگی محنصر به فرد می باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

1. First Paint: مدتی که بررسی نخستین بایت از صفحه ای که بررسی کرده اید، در صفحه وب شروع می شود با عنوان First Paint و با رنگ آبی پررنگ نشان داده می شود. این فرآیند می تواند با نمایش دادن لوگو، بارگذاری تصویرها یا هر قسمت دیگری از صفحه مدنظر که کاربر می تواند آن را ببیند، آغاز شود.

2. First Contentful Paint: حتما می پرسید First Contentful Paint چه می باشد؟ موقعی که نخستین محتوای صفحه مدنظر بارگذاری می شود با نام First Contentful Paint و با رنگ آبی فیروزه ای در Timeline زبانه Waterfall در جی تی متریکس به نمایش درمی آید. منظور از محتوا در حقیقت قسمتی می باشد که در مدلسازی عنصرهای سند یا DOM دارای مفهوم است. محتوای مدنظر می تواند متن، تصویر یا عناصر Canvas باشد.

3. DOM Loaded: موقعی که مدلسازی عنصرهای سند یا همان DOM به وسیله مرورگر آماده تعیین شد با عنوان DOM Loaded نمایش داده می شود. این ویزگی در زبانه Waterfall در gtmetrix با رنگ سبز به نمایش درمی آید و به طور معمول بسیار سریع اتفاق می افتد.

4. Onload: منظور از Onloaded در جی تی متریکس این می باشد که صفحه و همه ی عناصر قرار داده شده در آن به صورت کامل بارگیری شده و در مرحله پردازش به وسیله مرورگر قرار گرفته باشد. این مرحله با رنگ بنفش نشان داده می شود و یک معیار با اهمیت در سنجش سرعت سایت بشمار می آید.

5. Fully Loaded: زمانی که همه ی محتوای صفحه به صورت کامل بارگذاری شود و همه ی عناصر صفحه به کاربر نشان داده شود، شما با زمان Fully Loaded جیتی متریکس روبرو خواهید شد که با رنگ قرمز نشان داده می شود. در نظر بگیرید که در صورتی که می خواهید زمان لود هر درخواست و زمان لود کامل همه ی درخواست های صفحه را چک نمائید می توانید از طریق این بخش زبانه Waterfall در gtmetrix اقدام کنید.

سنجش سرعت سایت یکی از با اهمیت ترین اقداماتی می باشد که شما می بایست پس از تهیه هاست مناسب مانند هاست مخصوص سایت وردپرسی و راه انداختن یک وب سایت داشته باشید. در این مطلب از البرز وب سایت سعی ما بر این بوده است که در زمینه سنجش سرعت سایت به وسیله داده های ارائه شده در زبانه Waterfall جی تی متریکس کنار شما همراهان عزیز قرار بگیریم. در این زبانه می توانید اطلاعات خیلی مناسبی درمورد روش بارگذاری قسمت های گوناگون صفحات وب سایت خود و همینطور نقش هر کدام از درخواست های صفحه در سرعت بارگذاری صفحه به دست بیاورید. همه ی این اطلاعات باعث می شود تا بتوانید به صورت بهتری صفحات وب سایت خود را از لحاظ سرعت تحلیل بررسی کنید.

شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز:

انجام سئو در کرج ، سئو تکنیکال، آموزش سئو و طراحی اپلیکیشن اندروید و ios، طراحی انواع سایت های شرکتی، فروشگاهی، آموزشی، شخصی و ….. در کرج

شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در زمینه طراحی وب سایت شروع کرد.

کیفیت کار خوب و استاندارد در کنار قیمت‌ های رقابتی باعث شد این شرکت در سرعت بسیار کمی مشتریان بسیار زیادی را جذب خود کند. به همین دلیل گسترش تعداد مشتریان باعث توسعه روزافزون خدمات و سطح کیفی این شرکت شد.

امور برنامه‌ نویسی و طراحی سایت خود طیف وسیعی از خدمات را در بر دارد. از برنامه‌ نویسی با استفاده از به روزترین زبان‌ های برنامه‌ نویسی برای اپلیکیشن‌ ها و استارت آپ‌ها گرفته تا طراحی یک سایت. به‌طور کلی خدمات اصلی این واحد عبارت اند از طراحی پلتفرم، طراحی اپلیکیشن اندروید و ios، طراحی وب سایت اختصاصی، طراحی وب سایت فروشگاهی، طراحی وب سایت شرکتی، طراحی وب سایت شخصی، سئو و ….

دیجیتال مارکتینگ قطعا نقطه طلایی تبلیغات و برندسازی است که می‌تواند یک کسب و کار و بیزینس را به اوج برساند.

هدف ما در شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز، ایجاد تحول در کسب و کار شماست در واقع با داشتن وب سایت مشتریان شما متوجه می شوند که شما در کار خود چقدر حرفه ای هستید و از این روش می توانید برتری خود را نسبت به رقبای تجاری به مشتریان نشان دهید. ما در گروه البرز وب سایت، همه تلاش خود را خواهیم کرد تا با ارائه مشاوره صادقانه و حرفه ای، تمام جزئیات کلیدی کسب و کار شما را به بهترین نحو ممکن به مشتریان نشان بدهیم و شما را در داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق جهت ورود به بازار بزرگ تجارت الکترونیک یاری دهیم.

جهت مشاوره و ثبت درخواست خود برای هر کدام از خدمات مانند: انجام سئو در کرج و محتوا نویسی ، سئو تکنیکال و همچنین طراحی اپلیکیشن اندروید و ios و همینطور طراحی انواع سایت های شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی ، آموزشی، شخصی و ….. در کرج و تهران میتوانید با شرکت مهندسی نرم افزار پارسیان گستر البرز در ارتباط باشید. تمامی خدمات با پشتیبانی دائمی توسط تیم ما انجام خواهد گرفت.

ارتباط با ما

_

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *